Paski napędowe

Paski napędowe

Pas, pasek napędowy

Wszyscy znający początki motoryzacji wiedzą że system z pasem napędowym jest jednym z najstarszych typów przekładni końcowej w motocyklach. I tak w pierwszym skonstruowanym motocyklu świata o nazwie Daimler Petroleum Reitenwagen, skonstruowanego przez Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach. To ci twórcy do przeniesienia na tylne koło momentu obrotowego silnika zastosowali przekładnię pasową. Przekładnia pasowa tak jak również łańcuchowa jest przekładnią cięgnową, tutaj  cięgnem jest pas napędowy, który to przekazuje moment obrotowy z koła pasowego który to jest napędzany z wałka zdawczego skrzyni biegów na tylne koło. Aby unikać poślizgów stosuję się zęby na pasku napędowym. Pas napędowy znacznie lepiej pracuje kiedy jest czysty i nie ma bezpośredniej styczności z błotem i tu stosowane są dodatkowe osłony ograniczające dostawanie się brudu na wewnętrzną część pasa napędowego i kół pasowych. Paski napędowe stosowano są nie mal we wszystkich skuterach.

Zalety:Pasek napędowy charakteryzuje się wysoką sprawnością doskonale tłumieni szarpnięcia w układzie napędowym np. przy zmianie obciążenia. Doskonale tłumi drgania posiada on niską masę, praca paska należy do bardzo cichych przy czym trwałość jest wyjątkowo wysoka i prze de wszystkim nie trzeba go smarować a to zapewnia czystość pozostałych elementów pracujących z paskiem.

Wady:Pasek napędowy ma niższą sprawność a niżeli łańcuch napędowy, należy kontrolować jego naciąg, ograniczona zmiana przełożeń w stosunku do napędu łańcuchowego, zakup paska nie jest drogi natomiast jego wymiana zazwyczaj jest dość skomplikowana.


 

Pokaż jako

Nowe produkty